Actueel / Projecten
Strategie executie Erasmus School of Economics
Drie Jong Morgens consultants hebben de afgelopen 1,5 jaar meegewerkt om een managementsysteem te ontwikkelen voor de Erasmus School of Economics (ESE) op basis van de Lean methodiek. In dit interview vertellen Inge, Mitchel en Emma over hun ervaring.
De vraag van de Erasmus School of Economics
Het bestuursteam van de ESE heeft Morgens ingeschakeld om te helpen bij het ontwikkelen van een managementsysteem op basis van de Lean methodiek. Met dit managementsysteem kan het bestuursteam van de faculteit sturen op de uitvoering van de missie, visie en kernwaarden voor de komende vijf jaar. Wil je weten hoe we de ESE hebben geholpen? Lees dan deze klantcase.
De start van het strategietraject
Emma: “Als eerste Jong Morgens collega startte ik in februari 2023 op deze opdracht. Samen met onze Morgens collega Maarten van der Molen was ik vanaf de start van het strategietraject betrokken. Met het bestuursteam gingen we eerst aan de slag met het opstellen van de True North en het vormen van de verschillende projecten. Ik vond het heel interessant om het hele proces mee te maken van ‘Waar willen we staan in 2027’ naar het inrichten van de verschillende projecten.
Wat ik meeneem uit deze fase van het strategietraject is hoe belangrijk het is om de tijd te nemen om de basis goed neer te zetten en na te denken over waar je uiteindelijk naartoe wilt als organisatie. Door dit samen met het bestuursteam uit te denken hadden we een duidelijk uitgangspunt waarmee we de projecten richting konden geven.
Ik heb veel geleerd over het toepassen van Lean in de praktijk. Ik had de ruimte om mee te kijken met een ervaren collega, maar kreeg ook de kans om zelf sessies te faciliteren en uitgedaagd te worden.”
Uitvoering van het strategisch plan
Mitchel: “Ik kwam in de fase van het project terecht waarin we met het bestuursteam de strategie daadwerkelijk in de praktijk zouden gaan brengen.
Het was boeiend om te zien hoe de bestuursleden zelf actief aan de slag gingen met het strategisch plan. Na maanden van voorbereidingen en het ontwikkelen van het managementsysteem door Emma en Maarten, namen de bestuursleden langzaam maar zeker het stokje over. Met gedegen voorbereiding en ondersteuning door Maarten en mij startten zij met het uitvoeren van de plannen uit het strategisch plan.
Wat ik heb geleerd is enerzijds hoe je een bepaalde methode gebruikt om een managementsysteem op te zetten en anderzijds hoe je uitvoering geeft aan het strategisch plan. Het was ook leuk om, door dit proces heen, verschillende werkvormen in te zetten die ik bij Jong Morgens heb mogen ervaren en faciliteren, om zo de juiste input op te halen.”
Snel schakelen dankzij Lean methodiek
Inge: “Als derde en laatste Jong Morgens consultant startte ik begin van het jaar bij de ESE. Aan mij de eer om samen met Maarten de opdracht af te ronden. Zo hebben Emma, Mitchel en ik alle drie een kijkje kunnen nemen binnen de Erasmus Universiteit en hebben we ervaring opgedaan met Lean en strategie-executie. We hebben meerdere heidagen georganiseerd en gefaciliteerd om een gedragen methode te ontwikkelen. Bovendien hebben Mitchel en ik een visueel aantrekkelijke digitale ‘wall’ gemaakt voor overzicht, grip en inzicht om te sturen binnen een organisatie.
We hebben een training gehad in Lean en voor mij was dit de eerste keer dat ik Lean in de praktijk kon toepassen. Het was enorm interessant om te zien wat we hebben bereikt en hoe goed het werd ontvangen. Bovendien heb ik het nut van deze methode in de praktijk ervaren. Een plotseling en groot knelpunt was het nieuwe coalitieakkoord dat bezuinigingen aankondigde. Het was fascinerend om te zien hoe snel er geschakeld kon worden en hoe het managementteam direct aan de slag ging met mogelijke oplossingen.”
Kan jouw organisatie wel een Jong Morgens talent gebruiken?
Ben je geïnteresseerd of heb je vragen over de diensten en talenten van Jong Morgens, dan kun je contact opnemen met Lianka Bruijnen.